Ból kręgosłupa? Zamiast łykać tabletki, zmień złe nawyki!

Schorzenia kręgosłupa to obecnie jedna z chorób cywilizacyjnych. Zazwyczaj są efektem zaniedbań i złego stylu życia. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie i ciągle nawraca lub uniemożliwia normalne funkcjonowanie, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. A później wziąć sobie do serca jego zalecenia – czasami zmiana kilku złych nawyków pozwala skutecznie pozbyć się problemu.

Dyskopatia czy rwa kulszowa to problemy, których z całą pewnością nie da się rozwiązać bez profesjonalnej pomocy. Zamiast łykać kolejne tabletki i wcierać następną tubkę maści przeciwbólowej, lepiej udać się do lekarza. Ustali on przyczyny bólu i wdroży odpowiednią terapię. Znaczną część problemów z plecami można rozwiązać nieinwazyjnie. Konieczna jest jednak współpraca z lekarzem i wdrożenie pewnych zmian w codziennym życiu.

Na początek warto zwrócić uwagę, w jakiej pozycji siedzimy. Czytanie z pochyloną głową, półleżąca pozycja na fotelu czy zgarbione plecy przy biurku bardzo obciążają kręgosłup. Warto wyrobić w sobie nawyk prostowania się. U większości osób podczas siedzenia kręgosłup przybiera kształt litery C, tymczasem jego fizjologiczna pozycja powinna przypominać literę S. Podczas długiego siedzenia dobrze zmieniać co jakiś czas ułożenie ciała: pokręcić głową, przeciągnąć się lub wstać i zrobić kilka kroków. Podczas siedzenia na krześle całe stopy powinny dotykać podłoża, a kolana – znajdować się nieco powyżej brzegu siedziska. Najlepiej, by oparcie krzesła sięgało dolnej połowy odcinka lędźwiowego.

Dla pleców chodzenie jest dużo lepsze od siedzenia. Dzięki niemu uruchamiają się stawy u podstawy kręgosłupa i pobudzane są mięśnie. Aby kręgosłup nie cierpiał, należy zawsze, gdy chodzimy, trzymać podniesioną głowę i prostować plecy. Noga, na którą przenosimy ciężar ciała, w momencie dotykania ziemi powinna być prosta w kolanie.

Najlepsze i najmniej obciążające dla kręgosłupa jest leżenie. Trzeba jednak pamiętać, że źle dobrany materac albo stara, wysłużona kanapa może zaszkodzić. Łóżko nie powinno być zbyt miękkie. Najlepiej wybrać lekko sprężysty materac, który dopasowuje się do kształtu ciała i pozwala utrzymać kręgosłup w linii prostej. Lepiej zrezygnować z dużych poduszek, na których plecy wyginają się w literę C. Dużo lepiej sprawdzi się jasiek lub specjalny wałek. Z kolei po przebudzeniu osoby starsze nie powinny od razu zrywać się na nogi. Należy pozwolić „obudzić się” plecom: przeciągnąć się na leżąco, pokręcić głową, a następnie stopniowo wstawać, opierając się przy tym na dłoniach.

Warto pamiętać także o odpowiednim obchodzeniu się z ciężkimi przedmiotami. Podczas noszenia lepiej trzymać je w obu rękach, a zakupy rozkładać równomiernie do dwóch reklamówek. Podnosząc ciężar, nie należy się schylać, ale kucnąć, a następnie wstawać z wyprostowanym kręgosłupem. Zapobiega to nie tylko bólom kręgosłupa, ale także wystąpieniu dyskopatii.

Osi naszego szkieletu nie pomagają obcasy ani cienkie podeszwy. Te solidniejsze amortyzują wstrząsy podczas chodzenia. Ulgę plecom przynoszą ćwiczenia (przykładowe w ramce). Jeśli jednak ból kręgosłupa jest silny i często nawraca, przed rozpoczęciem aktywności należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.


Przykładowe ćwiczenia na odcinek lędźwiowy:

  • Połóż się na plecach i zegnij nogi w kolanach. Ręce skrzyżuj na klatce piersiowej. Naciskaj na podłogę okolicą krzyżową i piętami. Jednocześnie unieś barki i głowę, starając się brodą dotknąć piersi. Powtórz pięć razy.
  • Połóż się na plecach. Przedramiona skrzyżuj pod głową. Nogi wyprostuj. Unieś kość ogonową i miednicę. Lędźwie przyciśnij do podłogi. Napnij pośladki i podnieś obręcz barkową oraz ramiona. Powtórz pięć razy.

Przykładowe ćwiczenia na odcinek szyjny:

  • Usiądź prosto na krześle i rozstaw stopy. Prawą ręką chwyć siedzisko krzesła (albo połóż ją na udzie). Opuść prawy bark, lewą ręką obejmij głowę i pochyl ją w lewo. Rozciągaj mięśnie (nie pogłębiając ruchu) przez 15 sek. Po chwili rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie, pochylając głowę w prawo.
  • Spleć ręce z tyłu głowy. Naciskaj głową na ręce, nie pozwalając jej się odchylić. Wytrzymaj 10–15 sek., odpuść na 5 sek. i powtórz ćwiczenie. Wykonaj pięć serii, po czym rozluźnij mięśnie karku.

Przykładowe ćwiczenia na odcinek piersiowy:

  • Wykonaj tzw. koci grzbiet – głowę opuść i schowaj między ramionami. Wzrok skieruj na klatkę piersiową. Grzbiet powinien być maksymalnie uwypuklony. Wytrzymuj 5 sek. Unieś głowę jak najwyżej (wzrok kieruj na sufit). Kręgosłup wygięty maksymalnie w dół. Wytrzymuj 5 sek. Powtórz pięć razy oba ćwiczenia.
  • Usiądź na piętach. Plecy wyprostowane, głowa ma być przedłużeniem linii kręgosłupa. Dłonie spleć za plecami. Wyprostuj ręce i staraj się unieść splecione dłonie jak najwyżej. Staraj się nie pochylać tułowia do przodu. Policz do pięciu i odpocznij. Powtórz dziesięć razy.